środa, listopad 22, 2017

Jak wykorzystać kredyt studencki?

O kredycie studenckim można powiedzieć, że to najtańszy kredyt na rynku. Jednak dostępny tylko dla osób studiujących. Aby móc ubiegać się o kredyt należy rozpocząć studia przed ukończeniem 25 roku życia i spełnić warunek dotyczący wysokości dochodu przypadającego na członka rodziny. Kwota ta jest ustalana co roku, ale od roku 2014 niezmiennie wynosi 2500,00 zł netto (na rękę) na osobę. Po spełnieniu tych głównych kryteriów student musi także znaleźć poręczyciela kredytu. Jeśli nie ma takiej możliwości to może skorzystać z poręczenia Banku Gospodarstwa Krajowego albo Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Korzyści z kredytu.

Kredyt studencki jest bardzo korzystny, ponieważ jest dofinansowany przez państwo, które spłaca część odsetek. W trakcie trwania roku akademickiego, od października do lipca, czyli przez 10 miesięcy na konto studenta wpływa kwota 600,00 zł. Istnieje możliwość podwyższenia lub obniżenia tej raty. Podwyższona rata kredytu może wynosić 800,00 albo 1000,00 zł natomiast rata obniżona to 400,00 zł. Bank przyznaje kredyt na cały okres studiowania. Głównym obowiązkiem kredytobiorcy jest przedstawienie w banku ważnej legitymacji studenckiej w terminie do 31 października i do 31 marca. Kiedy kredytobiorca przebywa za granicą na przykład na wymianie studenckiej, musi przedstawić zaświadczenie o odbywaniu studiów. Należy również powiadomić bank w sytuacji gdy status studenta zostanie utracony.

Na co wykorzystać kredyt studencki?

Bank nie sprawdza na co przeznaczane są pieniądze z kredytu studenckiego. Tak więc można je spożytkować na dowolny cel. Oczywiście większość studentów bierze kredyt po to, aby ułatwić sobie życie studenckie. Dzięki temu może opłacić mieszkanie, kupić jedzenie czy też książki. Jednak nie każdy student potrzebuje takiego wsparcia. Nie wszyscy studiują poza miejscem zamieszkania, dużo też pomagają rodzice, czy też dodatkowa praca wykonywana w weekendy. Pieniądze z kredytu można zaoszczędzić na koncie oszczędnościowym, można założyć lokatę, zainwestować, albo nawet nauczyć się grać na giełdzie. Przez kilka lat studiowania nazbiera się spora sumka, która na pewno ułatwi start w dorosłość. Ciekawym pomysłem jest również wykorzystanie tych pieniędzy na wakacje. Nikt nie ma tak długich wakacji jak student, więc trzymiesięczna podróż bez zmartwień o finanse byłaby świetnym przeżyciem.

Spłata kredytu.

Spłacać kredyt studencki zaczynamy dopiero 2 lata po zakończeniu studiów, a okres spłaty jest dwa razy dłuższy niż okres kredytowania. W tym czasie bez problemu można się usamodzielnić i bez problemu zacząć spłacać kredyt.