Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy to produkt bankowy po który sięgamy najczęściej. Jest to nic innego jak po prostu pożyczka pieniężna wypłacana w gotówce, udzielana przez banki oraz inne instytucje finansowe na dowolny cel. A zatem za pożyczone pieniądze możemy kupić co tylko chcemy i przeznaczyć je na cokolwiek chcemy, bez informowania o tym banku. Przykładami kredytów gotówkowych są między innymi: kredyt lombardowy oraz kredyt studencki. Zazwyczaj polskie banki udzielają kredytu gotówkowego na kwotę od 500 zł do 100 tys. złotych. Maksymalna kwota pożyczki to 200 tys. złotych.

Rodzaje kredytu gotówkowego

Spośród kredytów gotówkowych możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje kredytów gotówkowych. Są to odpowiednio: kredyt konsumencki który może zostać przeznaczony na dowolny cel konsumpcyjny, bez wcześniejszego informowania o tym banku oraz kredyt konsolidacyjny, który możemy przeznaczyć zazwyczaj na spłatę innych zobowiązań jakie posiadamy, dzięki temu będziemy spłacać jeden kredyt z jedna ratą, a nie kilka tak jak dotychczas.

Kredyty gotówkowe możemy również podzielić ze względu na walutę, czyli na kredyty złotowe oraz te udzielane w obcej walucie. W tym przypadku forma wypłaty pieniędzy przez instytucje finansowe jest dowolna. Możemy wskazać numer rachunku bankowego kredytobiorcy lub dokonać wypłaty w kasie banku.

Przykładem kredytu gotówkowego może być również wspomniany wcześniej kredyt lombardowy. Kredyt ten udzielany jest przez lombard, pod zabezpieczenie w postaci papierów wartościowych, należności oraz przedmiotów lub innych towarów materialnych. Innym przykładem kredytu gotówkowego jest kredyt studencki, który jest udzielany na zdecydowanie korzystniejszych niż normalne warunkach dla kredytobiorcy. Charakteryzuje się on zazwyczaj niskimi stopami procentowymi, a także możliwością odroczenia spłaty pożyczonej kwoty.

Zalety kredytu gotówkowego

Kredyt gotówkowy tak samo jak wszystkie inne kredyty posiada zarówno szereg wad jak i zalet. Do tych największych plusów możemy zaliczyć:

  • łatwą procedurę ubiegania się o kredyt oraz badania zdolności kredytowej osoby która ubiega się o kredyt,
  • nie jest wymagane zabezpieczenie czy żyranci,
  • niewielkie wymagania wobec kredytobiorcy
  • szeroka oferta dostępnych na rynku ofert
  • możliwość wnioskowania o kredytu przez Internet oraz bez przedstawiania zaświadczeń o dochodach

W przypadku wad, śmiało możemy uznać, że jest ich mniej jednak warto o niektórych z nich pamiętać i mieć ja na uwadze.

  • wysokie oprocentowanie
  • zazwyczaj niskie kwoty przydzielania kredytów bez zabezpieczeń
  • duże koszty, związane z prowizją czy nawet dodatkowym ubezpieczeniem.

Kredyt gotówkowy – koszty i prowizja

Każdy kredyt związany jest z dodatkowymi kosztami i wcale nie chodzi tu o wysokość odsetek co jest oczywiste. Na ostateczny koszt kredytu gotówkowego wpływa przede wszystkim prowizja, ale też inne obciążenia związane z kredytem oraz rachunkiem do spłaty. Prowizja od zobowiązania finansowego pobierana jest jednorazowo, w dniu wypłaty kredytu. Na oprocentowanie kredytu gotówkowego składają się także: marża banku określana w procentach, ale też zmienna stawka bazowa.

Aby sprawdzić i porównać koszty, które będziemy musieli ponieść warto skorzystać z kalkulatora kredytu. Narzędzie to wykona za nas błyskawiczną symulację rzeczywistych kosztów kredytu, a to zdecydowanie ułatwi nam wybór najkorzystniejszej oferty.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.