Różne rodzaje pożyczek samochodowych i ich charakterystyka

Chociaż dzisiejszy okropny ruch uliczny i gwałtowny wzrost cen gazu prawdopodobnie sprawią, że kupujący samochód się zawahają, nie można zaprzeczyć, że posiadanie samochodu ma swoje zalety. A jeśli zastanawiasz się nad wzięciem pożyczki, masz szczęście, ponieważ w tym artykule dowiesz się, jak uzyskać pożyczkę na samochód.

Co to jest pożyczka samochodowa?

Pożyczka na samochód oznacza uzyskanie finansowania samochodu przez pożyczkodawcę. Zasadniczo pożyczasz pieniądze na samochód. W zamian za pożyczone ci pieniądze regularnie spłacasz pieniądze wraz z odsetkami. Jeśli nie dokonasz płatności, pojazd zostanie przejęty.

Kto może uzyskać pożyczkę na samochód?

Ogólnie rzecz biorąc, oto minimalne wymagania kwalifikacyjne dla osób, które chcą uzyskać kredyt samochodowy:

  • Obywatel polski w wieku od 18 do 65 lat.
  • Miesięczny dochód w wysokości co najmniej 2000 (różni się w zależności od pożyczkodawcy)
  • Posiada dowód dochodu (pracownik – min. 2 lata w firmie; samozatrudniony – co najmniej 2 lata rentownej działalności)

Różne rodzaje pożyczek samochodowych

Oto różne sposoby uzyskania finansowania kredytu samochodowego.

Pożyczka na samochód

Bank zapłaci za samochód. Będziesz płacić bankowi w zamian wraz z odsetkami. Pomaga, jeśli masz już dobrą opinię kredytową. Zazwyczaj wymagają one 20% zaliczki.

Pożyczka na samochód u dealera

Korzystając z wewnętrznego systemu finansowania, kupujesz samochód bezpośrednio od dealera. Niektórzy dealerzy mają zamiast tego pożyczkodawców partnerskich, którzy finansują pożyczkę. To oni oferują te pakiety, które widzisz w centrach handlowych.

Poprzez spółdzielnie lub kasy oszczędnościowo-kredytowe

Niektóre spółdzielnie lub związki kredytowe oferują swoim członkom finansowanie samochodu. Istota tego jest taka sama: zapłacą za twój samochód, a ty spłacisz je wraz z odsetkami.

Leasing osobisty

W tej konfiguracji pożyczkodawca kupuje samochód i wynajmuje go pożyczkobiorcy. Pożyczkobiorca zapłaci za to w stałych miesięcznych ratach (pożyczkobiorca obejmie konserwację i naprawy).

Po wygaśnięciu leasingu pożyczkobiorca będzie miał możliwość zwrotu, refinansowania lub posiadania samochodu, kupując go (opłaca pozostałe saldo).

Należy pamiętać, że pożyczkodawca jest wymienionym właścicielem samochodu i można go zmienić tylko wtedy, gdy pożyczkobiorca chce go kupić pod koniec leasingu.

Pożyczka samochodowa (bank) vs Pożyczka samochodowa (finansowanie dealera)

Według ekspertów uzyskanie kredytu samochodowego przez bank powinno przynieść niższe oprocentowanie w porównaniu do finansowania przez dealera. Mają jednak bardziej rygorystyczny proces zatwierdzania i zwykle wymagają minimalnej zaliczki w wysokości 20%. Jeśli więc nie masz gotówki z- możesz uzyskać pożyczkę na samochód poprzez finansowanie u dealera. Zazwyczaj oferują niskie pakiety w tym rejestrację samochodu i kompleksowe ubezpieczenie samochodu) i wydają się szybciej udzielać zezwoleń w porównaniu do banków. Jednak mają one również nieco wyższe stopy procentowe, a niższa początkowa wypłata oznacza wyższe miesięczne płatności.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.